Drew Pasteur's Fantastic 50

Drew Pasteur's Ohio Fantastic 50

Ohio High School Football Rankings and Predictions


Key games to the playoff picture

Updated 29-Oct-2019 4:22PM
Scores & schedules courtesy of Joe Eitel

Key games in Region 1
1) Brunswick (6-3) at Medina (6-3), week 10
2) Cleveland Heights (8-1) at Maple Heights (7-2), week 10
3) Massillon Washington (9-0) at Canton McKinley (8-1), week 10
4) Brecksville-Broadview Heights (7-2) at Wadsworth (7-2), week 10
5) Massillon Jackson (7-2) at North Canton Hoover (5-4), week 10
6) Mentor Lake Catholic (4-5) at Parma Padua Franciscan (4-5), week 10
7) Akron Buchtel (5-4) at Akron East (6-3), week 10
8) Shaker Heights (2-7) at Euclid (7-2), week 10
9) Mentor (9-0) at Strongsville (5-4), week 10
10) Warren G Harding (6-3) at Warren Howland (4-5), week 10

Key games in Region 2
1) Springboro (8-1) at Centerville (4-5), week 10
2) Dublin Coffman (7-2) at Upper Arlington (6-3), week 10
3) Grove City Central Crossing (3-6) at Marysville (5-4), week 10
4) Trotwood-Madison (7-2) at Springfield (8-1), week 10
5) Toledo Whitmer (8-1) at Toledo St Francis de Sales (6-3), week 10
6) Mason (4-5) at Cincinnati Princeton (6-3), week 10
7) Clayton Northmont (5-4) at Huber Heights Wayne (3-6), week 10
8) Findlay (4-5) at Toledo Central Catholic (9-0), week 10
9) Hilliard Bradley (3-6) at Delaware Hayes (3-6), week 10
10) Lebanon (3-6) at Kettering Fairmont (3-6), week 10

Key games in Region 3
1) Dublin Coffman (7-2) at Upper Arlington (6-3), week 10
2) Westerville Central (6-3) at Lewis Center Olentangy (5-4), week 10
3) Hilliard Darby (6-3) at Dublin Scioto (4-5), week 10
4) Lancaster (2-6) at Reynoldsburg (6-3), week 10
5) Lewis Center Olentangy Orange (8-1) at Westerville South (6-3), week 10
6) Gahanna Lincoln (3-6) at Pickerington North (5-4), week 10
7) Groveport Madison (8-1) at New Albany (6-3), week 10
8) Columbus Northland (4-5) at Columbus Beechcroft (6-3), week 10
9) Hilliard Bradley (3-6) at Delaware Hayes (3-6), week 10
10) Thomas Worthington (4-5) at Delaware Olentangy Berlin (5-4), week 10

Key games in Region 4
1) Mason (4-5) at Cincinnati Princeton (6-3), week 10
2) Kings Mills Kings (6-3) at Cincinnati West Clermont (4-5), week 10
3) Cincinnati Elder (8-1) at Cincinnati La Salle (7-2), week 10
4) Hamilton (5-4) at Liberty Township Lakota East (4-5), week 10
5) Cincinnati Colerain (8-1) at Fairfield (9-0), week 10
6) Cincinnati Sycamore (4-5) at Cincinnati Oak Hills (0-9), week 10
7) at Penn IN (5-4), week 10
8) Football North (via Clarkson SS) ON (3-6) at , week 10
9) Cincinnati Hughes (7-2) at Cincinnati Western Hills (3-6), week 10
10) at Brownsburg IN (6-3), week 10

Key games in Region 5
1) Painesville Riverside (4-5) at Willoughby South (5-4), week 10
2) Canfield (6-3) at Youngstown Boardman (3-6), week 10
3) Massillon Jackson (7-2) at North Canton Hoover (5-4), week 10
4) Alliance (6-3) at Alliance Marlington (7-2), week 10
5) Cleveland John Marshall (5-4) at Cleveland John Adams (4-5), week 10
6) Hubbard (6-3) at Canfield South Range (6-3), week 10
7) Cleveland Heights (8-1) at Maple Heights (7-2), week 10
8) Kent Roosevelt (5-4) at Barberton (6-3), week 10
9) Warren G Harding (6-3) at Warren Howland (4-5), week 10
10) Akron Buchtel (5-4) at Akron East (6-3), week 10

Key games in Region 6
1) Wooster (6-3) at Ashland (4-5), week 10
2) Brecksville-Broadview Heights (7-2) at Wadsworth (7-2), week 10
3) Olmsted Falls (7-2) at Avon Lake (8-1), week 10
4) Cleveland Heights (8-1) at Maple Heights (7-2), week 10
5) Amherst Steele (7-2) at Avon (9-0), week 10
6) Bay Village Bay (7-2) at Richfield Revere (4-5), week 10
7) Mogadore Field (4-5) at Norton (4-5), week 10
8) Kent Roosevelt (5-4) at Barberton (6-3), week 10
9) Austintown-Fitch (4-5) at Youngstown Cardinal Mooney (4-5), week 10
10) Oberlin Firelands (4-5) at Wellington (5-4), week 10

Key games in Region 7
1) Thomas Worthington (4-5) at Delaware Olentangy Berlin (5-4), week 10
2) Piqua (5-4) at Troy (7-2), week 10
3) Hilliard Darby (6-3) at Dublin Scioto (4-5), week 10
4) Lewis Center Olentangy Orange (8-1) at Westerville South (6-3), week 10
5) Toledo Whitmer (8-1) at Toledo St Francis de Sales (6-3), week 10
6) Westerville Central (6-3) at Lewis Center Olentangy (5-4), week 10
7) Toledo St John's Jesuit (6-3) at Lima Senior (3-6), week 10
8) Bellevue (6-3) at Clyde (5-4), week 10
9) Miamisburg (2-7) at Beavercreek (2-7), week 10
10) Whitehouse Anthony Wayne (9-0) at Holland Springfield (5-4), week 10

Key games in Region 8
1) Columbus St Francis DeSales (8-1) at Columbus Bishop Hartley (8-1), week 10
2) Simon Kenton KY (6-3) at Morrow Little Miami (7-2), week 10
3) Cincinnati Elder (8-1) at Cincinnati La Salle (7-2), week 10
4) Canal Winchester (8-1) at Sunbury Big Walnut (4-5), week 10
5) Goshen (6-3) at New Richmond (5-4), week 10
6) Dublin Coffman (7-2) at Upper Arlington (6-3), week 10
7) Kings Mills Kings (6-3) at Cincinnati West Clermont (4-5), week 10
8) West Carrollton (2-7) at Riverside Stebbins (3-6), week 10
9) Trotwood-Madison (7-2) at Springfield (8-1), week 10
10) Trenton Edgewood (2-7) at Cincinnati Mount Healthy (4-5), week 10

Key games in Region 9
1) Mayfield (9-0) at Chagrin Falls Kenston (8-1), week 10
2) Canfield (6-3) at Youngstown Boardman (3-6), week 10
3) New Philadelphia (9-0) at Dover (6-3), week 10
4) Mogadore Field (4-5) at Norton (4-5), week 10
5) Cleveland John Marshall (5-4) at Cleveland John Adams (4-5), week 10
6) Wooster (6-3) at Ashland (4-5), week 10
7) Linsly WV (7-2) at Steubenville (5-3), week 10
8) Alliance (6-3) at Alliance Marlington (7-2), week 10
9) Kent Roosevelt (5-4) at Barberton (6-3), week 10
10) Washington Court House Washington (6-3) at Washington Court House Miami Trace (5-4), week 10

Key games in Region 10
1) Tiffin Columbian (8-1) at Norwalk (8-1), week 10
2) Bay Village Bay (7-2) at Richfield Revere (4-5), week 10
3) Wooster (6-3) at Ashland (4-5), week 10
4) Bellevue (6-3) at Clyde (5-4), week 10
5) Oregon Clay (4-5) at Fremont Ross (1-8), week 10
6) Vermilion (0-9) at Willard (0-9), week 10
7) Cleveland Glenville (6-3) at Cleveland Rhodes (4-5), week 10
8) Toledo Waite (2-7) at Toledo Rogers (5-3-1), week 10
9) Mentor Lake Catholic (4-5) at Parma Padua Franciscan (4-5), week 10
10) Toledo Start (4-5) at Toledo Woodward (3-5-1), week 10

Key games in Region 11
1) Plain City Jonathan Alder (9-0) at London (8-1), week 10
2) Zanesville (6-3) at Marietta (4-5), week 10
3) Columbus Centennial (8-1) at Columbus Whetstone (3-6), week 10
4) Columbus St Francis DeSales (8-1) at Columbus Bishop Hartley (8-1), week 10
5) Bellefontaine (5-4) at New Carlisle Tecumseh (1-8), week 10
6) Mount Vernon (5-4) at Millersburg West Holmes (3-6), week 10
7) Johnstown-Monroe (5-4) at Heath (7-2), week 10
8) Columbus Hamilton Township (4-5) at Logan (4-5), week 10
9) Dresden Tri-Valley (6-3) at Zanesville Maysville (4-5), week 10
10) Columbus West (0-9) at Columbus Briggs (0-9), week 10

Key games in Region 12
1) Hamilton Ross (7-2) at Oxford Talawanda (7-2), week 10
2) Trotwood-Madison (7-2) at Springfield (8-1), week 10
3) Sidney (3-6) at Greenville (6-3), week 10
4) Kettering Archbishop Alter (5-4) at Dayton Chaminade Julienne (8-1), week 10
5) Cincinnati Hughes (7-2) at Cincinnati Western Hills (3-6), week 10
6) Dayton Ponitz Tech (1-8) at Dayton Thurgood Marshall (3-6), week 10
7) Wapakoneta (8-1) at Ottawa-Glandorf (7-2), week 10
8) Hamilton Badin (6-3) at Cincinnati Archbishop McNicholas (3-6), week 10
9) Batavia (1-8) at Mount Orab Western Brown (1-8), week 10
10) Trenton Edgewood (2-7) at Cincinnati Mount Healthy (4-5), week 10

Key games in Region 13
1) Girard (6-3) at Niles McKinley (6-3), week 10
2) Geneva (7-2) at Chagrin Falls (5-4), week 10
3) Austintown-Fitch (4-5) at Youngstown Cardinal Mooney (4-5), week 10
4) Struthers (6-3) at Poland Seminary (7-2), week 10
5) Hubbard (6-3) at Canfield South Range (6-3), week 10
6) Mogadore Field (4-5) at Norton (4-5), week 10
7) Perry (9-0) at Chesterland West Geauga (5-4), week 10
8) Canfield (6-3) at Youngstown Boardman (3-6), week 10
9) Warren John F Kennedy (6-3) at Cleveland Villa Angela-St Joseph (6-3), week 10
10) Lodi Cloverleaf (5-4) at Akron Coventry (4-5), week 10

Key games in Region 14
1) Bellevue (6-3) at Clyde (5-4), week 10
2) Huron (7-2) at Milan Edison (6-3), week 10
3) Bellville Clear Fork (6-3) at Shelby (6-3), week 10
4) Wapakoneta (8-1) at Ottawa-Glandorf (7-2), week 10
5) Archbold (8-1) at Wauseon (8-1), week 10
6) Galion (8-1) at Marion Pleasant (7-2), week 10
7) Wooster Triway (6-3) at Orrville (8-1), week 10
8) Rossford (7-2) at Pemberville Eastwood (9-0), week 10
9) Toledo Start (4-5) at Toledo Woodward (3-5-1), week 10
10) Toledo Waite (2-7) at Toledo Rogers (5-3-1), week 10

Key games in Region 15
1) Ashville Teays Valley (7-2) at Bloom-Carroll (7-2), week 10
2) Johnstown-Monroe (5-4) at Heath (7-2), week 10
3) Columbus Marion-Franklin (6-3) at Columbus South (6-3), week 10
4) Cambridge (6-3) at Byesville Meadowbrook (4-5), week 10
5) St Clairsville (7-2) at Wheeling Central Catholic WV (5-3), week 10
6) Carrollton (1-8) at Minerva (1-8), week 10
7) Duncan Falls Philo (6-3) at New Lexington (5-4), week 10
8) Waverly (7-2) at Oak Hill (5-4), week 10
9) John Marshall WV (3-5) at Vincent Warren (6-3), week 10
10) Parkersburg South WV (8-0) at Wheeling Park WV (6-2), week 10

Key games in Region 16
1) Brookville (6-3) at Germantown Valley View (7-2), week 10
2) Goshen (6-3) at New Richmond (5-4), week 10
3) Cincinnati Indian Hill (8-1) at Cincinnati Wyoming (9-0), week 10
4) Cincinnati Summit Country Day (8-1) at St Bernard Roger Bacon (8-1), week 10
5) Scott (Covington) KY (6-3) at , week 10
6) Middletown Madison (5-4) at Waynesville (8-1), week 10
7) Fort Recovery (3-6) at Versailles (3-6), week 10
8) Batavia Clermont Northeastern (5-4) at Williamsburg (5-4), week 10
9) Sabina East Clinton (4-5) at Blanchester (5-4), week 10
10) Batavia (1-8) at Mount Orab Western Brown (1-8), week 10

Key games in Region 17
1) Hubbard (6-3) at Canfield South Range (6-3), week 10
2) Martins Ferry (5-4) at Bellaire (7-2), week 10
3) Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy (7-2) at Akron Manchester (6-3), week 10
4) Warren Champion (7-2) at Brookfield (7-2), week 10
5) Massillon Tuslaw (4-5) at Navarre Fairless (3-6), week 10
6) Rootstown (7-2) at Ravenna Southeast (4-5), week 10
7) Malvern (5-4) at Magnolia Sandy Valley (8-1), week 10
8) Mogadore Field (4-5) at Norton (4-5), week 10
9) Girard (6-3) at Niles McKinley (6-3), week 10
10) Carrollton (1-8) at Minerva (1-8), week 10

Key games in Region 18
1) Elyria Catholic (6-3) at Rocky River (5-4), week 10
2) McComb (8-1) at Findlay Liberty-Benton (8-1), week 10
3) Galion (8-1) at Marion Pleasant (7-2), week 10
4) Gates Mills Gilmour Academy (4-5) at Cleveland Heights Lutheran East (7-2), week 10
5) Youngstown Chaney (5-4) at Youngstown East (4-5), week 10
6) Cleveland John Marshall (5-4) at Cleveland John Adams (4-5), week 10
7) Mount Vernon (5-4) at Millersburg West Holmes (3-6), week 10
8) Richmond Heights (0-9) at Brooklyn (2-7), week 10
9) Wooster Triway (6-3) at Orrville (8-1), week 10
10) Wapakoneta (8-1) at Ottawa-Glandorf (7-2), week 10

Key games in Region 19
1) Lucasville Valley (5-4) at Minford (6-3), week 10
2) Waverly (7-2) at Oak Hill (5-4), week 10
3) Portsmouth (8-1) at Ironton (8-1), week 10
4) Ashville Teays Valley (7-2) at Bloom-Carroll (7-2), week 10
5) Wellston (7-2) at McArthur Vinton County (4-5), week 10
6) Johnstown-Monroe (5-4) at Heath (7-2), week 10
7) Greenup County KY (3-6) at , week 10
8) Columbus Hamilton Township (4-5) at Logan (4-5), week 10
9) Coal Grove Dawson-Bryant (2-7) at Ironton Rock Hill (2-7), week 10
10) Willow Wood Symmes Valley (8-1) at McDermott Northwest (6-3), week 10

Key games in Region 20
1) Cincinnati Mariemont (7-2) at Cincinnati Madeira (7-2), week 10
2) Sabina East Clinton (4-5) at Blanchester (5-4), week 10
3) Cleves Taylor (1-8) at Cincinnati Finneytown (2-7), week 10
4) Springfield Northeastern (2-7) at North Lewisburg Triad (2-7), week 10
5) Mechanicsburg (8-1) at West Liberty-Salem (8-1), week 10
6) Cincinnati Summit Country Day (8-1) at St Bernard Roger Bacon (8-1), week 10
7) Jamestown Greeneview (5-4) at Springfield Greenon (7-2), week 10
8) Springfield Kenton Ridge (5-4) at Springfield Shawnee (7-2), week 10
9) Middletown Madison (5-4) at Waynesville (8-1), week 10
10) Walton-Verona KY (6-3) at , week 10

Key games in Region 21
1) Warren Champion (7-2) at Brookfield (7-2), week 10
2) Nelsonville-York (6-3) at The Plains Athens (5-4), week 10
3) Cambridge (6-3) at Byesville Meadowbrook (4-5), week 10
4) East Liverpool (4-5) at Wellsville (5-4), week 10
5) Mineral Ridge (5-4) at Berlin Center Western Reserve (7-2), week 10
6) Youngstown Liberty (3-6) at East Liverpool Beaver Local (4-5), week 10
7) Creston Norwayne (4-5) at Doylestown Chippewa (2-7), week 10
8) Waverly (7-2) at Oak Hill (5-4), week 10
9) Wellston (7-2) at McArthur Vinton County (4-5), week 10
10) Leavittsburg LaBrae (3-6) at Columbiana Crestview (4-5), week 10

Key games in Region 22
1) Plymouth (7-2) at Ashland Crestview (6-3), week 10
2) Jeromesville Hillsdale (6-3) at Apple Creek Waynedale (4-5), week 10
3) North Robinson Colonel Crawford (4-5) at Carey (4-5), week 10
4) Oberlin Firelands (4-5) at Wellington (5-4), week 10
5) Columbia Station Columbia (3-6) at Sullivan Black River (5-4), week 10
6) West Salem Northwestern (4-5) at Smithville (4-5), week 10
7) Creston Norwayne (4-5) at Doylestown Chippewa (2-7), week 10
8) Huron (7-2) at Milan Edison (6-3), week 10
9) Bucyrus (5-4) at Bucyrus Wynford (6-3), week 10
10) Vermilion (0-9) at Willard (0-9), week 10

Key games in Region 23
1) Archbold (8-1) at Wauseon (8-1), week 10
2) Coldwater (8-1) at Maria Stein Marion Local (7-2), week 10
3) Minster (8-1) at New Bremen (7-2), week 10
4) Lima Central Catholic (8-1) at Lucas (8-1), week 10
5) Dayton Carroll (4-5) at Franklin Bishop Fenwick (4-5), week 10
6) Sherwood Fairview (8-1) at Toledo Ottawa Hills (6-3), week 10
7) Toledo Waite (2-7) at Toledo Rogers (5-3-1), week 10
8) Bellville Clear Fork (6-3) at Shelby (6-3), week 10
9) Paulding (4-5) at Convoy Crestview (4-5), week 10
10) Rockford Parkway (3-6) at St Henry (1-8), week 10

Key games in Region 24
1) Columbus Grandview Heights (6-3) at Columbus Bishop Ready (4-5), week 10
2) Mechanicsburg (8-1) at West Liberty-Salem (8-1), week 10
3) Arcanum (7-2) at Union City Mississinawa Valley (6-3), week 10
4) Milford Center Fairbanks (6-3) at West Jefferson (8-1), week 10
5) Chillicothe Southeastern (9-0) at Frankfort Adena (8-1), week 10
6) Jamestown Greeneview (5-4) at Springfield Greenon (7-2), week 10
7) Springfield Northeastern (2-7) at North Lewisburg Triad (2-7), week 10
8) Ansonia (5-4) at New Madison Tri-Village (5-4), week 10
9) Lucasville Valley (5-4) at Minford (6-3), week 10
10) Troy Christian (4-5) at Lancaster Fisher Catholic (7-2), week 10

Key games in Region 25
1) Toronto (7-2) at Steubenville Catholic Central (5-4), week 10
2) East Liverpool (4-5) at Wellsville (5-4), week 10
3) Warren John F Kennedy (6-3) at Cleveland Villa Angela-St Joseph (6-3), week 10
4) Independence (7-2) at Cuyahoga Heights (7-1), week 10
5) Lowellville (6-3) at Atwater Waterloo (2-7), week 10
6) Malvern (5-4) at Magnolia Sandy Valley (8-1), week 10
7) Cleveland John Marshall (5-4) at Cleveland John Adams (4-5), week 10
8) Lore City Buckeye Trail (6-3) at East Canton (4-5), week 10
9) Lima Central Catholic (8-1) at Lucas (8-1), week 10
10) Gates Mills Gilmour Academy (4-5) at Cleveland Heights Lutheran East (7-2), week 10

Key games in Region 26
1) McComb (8-1) at Findlay Liberty-Benton (8-1), week 10
2) Arlington (7-2) at Leipsic (8-1), week 10
3) Plymouth (7-2) at Ashland Crestview (6-3), week 10
4) Sycamore Mohawk (5-4) at Upper Sandusky (2-7), week 10
5) Vermilion (0-9) at Willard (0-9), week 10
6) Kansas Lakota (4-5) at Tiffin Calvert (4-4), week 10
7) Mount Gilead (3-6) at Cardington-Lincoln (1-8), week 10
8) Pandora-Gilboa (4-5) at Arcadia (5-4), week 10
9) Bucyrus (5-4) at Bucyrus Wynford (6-3), week 10
10) Hicksville (5-4) at Haviland Wayne Trace (4-5), week 10

Key games in Region 27
1) Willow Wood Symmes Valley (8-1) at McDermott Northwest (6-3), week 10
2) Hannibal River (5-4) at New Matamoras Frontier (7-2), week 10
3) Troy Christian (4-5) at Lancaster Fisher Catholic (7-2), week 10
4) Waterford (7-2) at Belpre (5-4), week 10
5) Portsmouth Notre Dame (0-9) at Portsmouth Sciotoville Community (1-7), week 10
6) Reedsville Eastern (7-2) at Racine Southern (5-4), week 10
7) Martins Ferry (5-4) at Bellaire (7-2), week 10
8) Morral Ridgedale (3-5) at Zanesville West Muskingum (1-8), week 10
9) Corning Miller (3-6) at Lancaster Fairfield Christian Academy (0-9), week 10
10) Wellston (7-2) at McArthur Vinton County (4-5), week 10

Key games in Region 28
1) Waynesfield-Goshen (7-2) at Dola Hardin Northern (7-2), week 10
2) Hamilton New Miami (9-0) at Lockland (6-3), week 10
3) Cincinnati North College Hill (5-4) at Cincinnati College Prep (7-2), week 10
4) Arcanum (7-2) at Union City Mississinawa Valley (6-3), week 10
5) Minster (8-1) at New Bremen (7-2), week 10
6) Ansonia (5-4) at New Madison Tri-Village (5-4), week 10
7) Coldwater (8-1) at Maria Stein Marion Local (7-2), week 10
8) Cincinnati Woodward (1-8) at Cincinnati Shroder (2-7), week 10
9) Lima Perry (6-3) at Sidney Lehman Catholic (4-5), week 10
10) Fort Recovery (3-6) at Versailles (3-6), week 10