Drew Pasteur's Fantastic 50

Drew Pasteur's Ohio Fantastic 50

Ohio High School Football Rankings and Predictions


Key games to the playoff picture

Updated 25-Oct-2018 11:12AM
Scores & schedules courtesy of Joe Eitel

Key games in Region 1
1) Maple Heights (9-0) at Cleveland Heights (7-2), week 10
2) North Canton Hoover (6-3) at Massillon Jackson (6-3), week 10
3) Lakewood St Edward (6-2) at Cleveland St Ignatius (7-2), week 10
4) Canton McKinley (8-1) at Massillon Washington (9-0), week 10
5) Solon (8-1) at Medina (4-5), week 10
6) Euclid (7-2) at Shaker Heights (5-4), week 10
7) Cincinnati Winton Woods (8-1) at Cincinnati Archbishop Moeller (6-3), week 10
8) Cincinnati La Salle (4-4) at Cincinnati Elder (5-4), week 10
9) Berea-Midpark (5-4) at Avon (8-1), week 10
10) Football North (via Clarkson SS) ON (4-5) at Cathedral Prep PA (7-2), week 10

Key games in Region 2
1) Upper Arlington (5-4) at Dublin Coffman (8-1), week 10
2) Pickerington North (5-4) at Gahanna Lincoln (5-4), week 10
3) Toledo Woodward (3-5) at Toledo Start (5-4), week 10
4) Toledo Whitmer (7-2) at Findlay (4-5), week 10
5) Delaware Hayes (6-3) at Hilliard Bradley (8-1), week 10
6) Lewis Center Olentangy (4-5) at Westerville Central (5-4), week 10
7) Reynoldsburg (8-1) at Lancaster (6-3), week 10
8) Marysville (4-5) at Grove City Central Crossing (4-5), week 10
9) Powell Olentangy Liberty (5-4) at Westerville North (3-6), week 10
10) Westerville South (3-6) at Lewis Center Olentangy Orange (6-3), week 10

Key games in Region 3
1) Reynoldsburg (8-1) at Lancaster (6-3), week 10
2) Clayton Northmont (8-1) at Miamisburg (7-2), week 10
3) Dublin Scioto (7-2) at Hilliard Darby (7-2), week 10
4) Trotwood-Madison (6-3) at Huber Heights Wayne (6-3), week 10
5) Kettering Fairmont (6-3) at Springfield (8-1), week 10
6) Lewis Center Olentangy (4-5) at Westerville Central (5-4), week 10
7) Delaware Hayes (6-3) at Hilliard Bradley (8-1), week 10
8) Springboro (4-5) at Lebanon (6-3), week 10
9) Pickerington North (5-4) at Gahanna Lincoln (5-4), week 10
10) Centerville (1-8) at Beavercreek (1-8), week 10

Key games in Region 4
1) Cincinnati Sycamore (6-3) at Liberty Township Lakota East (6-3), week 10
2) Cincinnati Turpin (6-3) at Milford (7-2), week 10
3) Cincinnati Winton Woods (8-1) at Cincinnati Archbishop Moeller (6-3), week 10
4) Springboro (4-5) at Lebanon (6-3), week 10
5) St Xavier (Louisville) KY (7-2) at Cincinnati St Xavier (4-5), week 10
6) Cincinnati La Salle (4-4) at Cincinnati Elder (5-4), week 10
7) Mason (7-2) at Fairfield (7-2), week 10
8) Clayton Northmont (8-1) at Miamisburg (7-2), week 10
9) Football North (via Clarkson SS) ON (4-5) at Cathedral Prep PA (7-2), week 10
10) Cincinnati Western Hills (6-3) at Morrow Little Miami (7-2), week 10

Key games in Region 5
1) Twinsburg (5-4) at Macedonia Nordonia (8-1), week 10
2) Mayfield (5-4) at Painesville Riverside (7-2), week 10
3) Lyndhurst Brush (4-5) at Madison (3-6), week 10
4) Maple Heights (9-0) at Cleveland Heights (7-2), week 10
5) Copley (2-7) at Kent Roosevelt (2-7), week 10
6) Youngstown East (6-3) at Hubbard (9-0), week 10
7) Youngstown Cardinal Mooney (4-5) at Austintown-Fitch (7-2), week 10
8) Bay Village Bay (7-2) at Parma Heights Valley Forge (6-3), week 10
9) Bedford (1-8) at Warrensville Heights (3-6), week 10
10) Erie PA (2-6) at McDowell PA (5-4), week 10

Key games in Region 6
1) Olmsted Falls (7-2) at North Olmsted (5-4), week 10
2) Bay Village Bay (7-2) at Parma Heights Valley Forge (6-3), week 10
3) Toledo St John's Jesuit (7-2) at Toledo Central Catholic (9-0), week 10
4) Napoleon (6-3) at Bowling Green (5-4), week 10
5) Holland Springfield (7-2) at Whitehouse Anthony Wayne (9-0), week 10
6) Delaware Olentangy Berlin OH (1-8) at Thomas Worthington (2-7), week 10
7) Berea-Midpark (5-4) at Avon (8-1), week 10
8) Fremont Ross (4-5) at Toledo St Francis de Sales (4-5), week 10
9) Toledo Whitmer (7-2) at Findlay (4-5), week 10
10) Cleveland John Marshall (4-4) at Cleveland Rhodes (2-7), week 10

Key games in Region 7
1) Medina Highland (8-1) at Barberton (9-0), week 10
2) London (9-0) at Whitehall-Yearling (8-1), week 10
3) North Canton Hoover (6-3) at Massillon Jackson (6-3), week 10
4) Ashland (5-4) at Wooster (7-2), week 10
5) Columbus Walnut Ridge (8-1) at Columbus Independence (5-4), week 10
6) Sunbury Big Walnut (3-6) at Canal Winchester (8-1), week 10
7) Lyndhurst Brush (4-5) at Madison (3-6), week 10
8) Ashville Teays Valley (6-3) at Amanda-Clearcreek (8-1), week 10
9) Delaware Olentangy Berlin OH (1-8) at Thomas Worthington (2-7), week 10
10) Zanesville Maysville (5-4) at Dresden Tri-Valley (8-1), week 10

Key games in Region 8
1) Jackson (6-3) at Chillicothe (7-2), week 10
2) Dublin Scioto (7-2) at Hilliard Darby (7-2), week 10
3) Cincinnati La Salle (4-4) at Cincinnati Elder (5-4), week 10
4) Cincinnati Turpin (6-3) at Milford (7-2), week 10
5) Lewis Center Olentangy (4-5) at Westerville Central (5-4), week 10
6) Cincinnati Anderson (6-3) at Loveland (1-8), week 10
7) Cincinnati Winton Woods (8-1) at Cincinnati Archbishop Moeller (6-3), week 10
8) Cincinnati Western Hills (6-3) at Morrow Little Miami (7-2), week 10
9) Harrison (6-3) at Cincinnati Northwest (3-6), week 10
10) Cincinnati Mount Healthy (5-4) at Trenton Edgewood (7-2), week 10

Key games in Region 9
1) Alliance Marlington (8-1) at Alliance (6-3), week 10
2) Akron East (8-1) at Akron Buchtel (5-4), week 10
3) Akron Manchester (7-2) at Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy (6-3), week 10
4) Millersburg West Holmes (7-2) at Mount Vernon (3-6), week 10
5) Richfield Revere (6-3) at Tallmadge (4-5), week 10
6) Twinsburg (5-4) at Macedonia Nordonia (8-1), week 10
7) Bay Village Bay (7-2) at Parma Heights Valley Forge (6-3), week 10
8) North Royalton (3-6) at Cuyahoga Falls (1-8), week 10
9) Akron Ellet (5-4) at Akron Firestone (2-7), week 10
10) Salem (5-4) at Beloit West Branch (6-3), week 10

Key games in Region 10
1) Napoleon (6-3) at Bowling Green (5-4), week 10
2) Rocky River (6-3) at Elyria Catholic (7-2), week 10
3) Parma Padua Franciscan (6-3) at Mentor Lake Catholic (6-3), week 10
4) Sandusky (5-4) at Sandusky Perkins (2-7), week 10
5) Defiance (4-5) at Van Wert (7-2), week 10
6) Bedford (1-8) at Warrensville Heights (3-6), week 10
7) Norwalk (7-2) at Tiffin Columbian (7-2), week 10
8) Fairview Park Fairview (3-6) at Rocky River Lutheran West (6-3), week 10
9) Bay Village Bay (7-2) at Parma Heights Valley Forge (6-3), week 10
10) Toledo Bowsher (3-6) at Toledo Scott (6-3), week 10

Key games in Region 11
1) Jackson (6-3) at Chillicothe (7-2), week 10
2) The Plains Athens (8-1) at Nelsonville-York (4-5), week 10
3) Reynoldsburg (8-1) at Lancaster (6-3), week 10
4) Columbus St Francis DeSales (5-4) at Columbus Bishop Watterson (4-5), week 10
5) Wheeling Park WV (6-2) at Parkersburg South WV (6-2), week 10
6) Bidwell River Valley (0-9) at Crown City South Gallia (3-6), week 10
7) at Terre Haute North Vigo IN (2-7), week 10
8) Plain City Jonathan Alder (6-3) at Springfield Shawnee (5-4), week 10
9) Bellefontaine (6-3) at Lewistown Indian Lake (3-6), week 10
10) Springfield Northwestern (6-3) at St Paris Graham Local (2-7), week 10

Key games in Region 12
1) Troy (8-1) at Piqua (6-3), week 10
2) Trotwood-Madison (6-3) at Huber Heights Wayne (6-3), week 10
3) Dayton Chaminade Julienne (7-2) at Kettering Archbishop Alter (8-1), week 10
4) Wapakoneta (8-1) at St Marys Memorial (9-0), week 10
5) Cincinnati Mount Healthy (5-4) at Trenton Edgewood (7-2), week 10
6) Vandalia Butler (6-3) at Tipp City Tippecanoe (4-5), week 10
7) Franklin Bishop Fenwick (7-2) at Dayton Carroll (6-3), week 10
8) Centerville (1-8) at Beavercreek (1-8), week 10
9) Cincinnati Winton Woods (8-1) at Cincinnati Archbishop Moeller (6-3), week 10
10) Greenville (3-6) at Sidney (4-5), week 10

Key games in Region 13
1) Akron Manchester (7-2) at Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy (6-3), week 10
2) Akron East (8-1) at Akron Buchtel (5-4), week 10
3) Poland Seminary (6-3) at Canfield (8-1), week 10
4) Girard (8-1) at Youngstown Liberty (7-2), week 10
5) Youngstown East (6-3) at Hubbard (9-0), week 10
6) Newton Falls (4-5) at Campbell Memorial (0-9), week 10
7) Cortland Lakeview (4-5) at Struthers (6-3), week 10
8) Streetsboro (4-5) at Lodi Cloverleaf (4-5), week 10
9) Niles McKinley (3-6) at Ashtabula Edgewood (3-6), week 10
10) Youngstown Valley Christian School (5-4) at Mantua Crestwood (4-5), week 10

Key games in Region 14
1) Galion Northmor (9-0) at Marengo Highland (8-1), week 10
2) Napoleon (6-3) at Bowling Green (5-4), week 10
3) Pepper Pike Orange (6-3) at Beachwood (6-3), week 10
4) Port Clinton (6-3) at Oak Harbor (8-1), week 10
5) Bryan (6-3) at Metamora Evergreen (4-5), week 10
6) Defiance (4-5) at Van Wert (7-2), week 10
7) Wapakoneta (8-1) at St Marys Memorial (9-0), week 10
8) Milan Edison (3-5) at Huron (6-3), week 10
9) Caledonia River Valley (3-6) at Richwood North Union (6-3), week 10
10) Toledo Woodward (3-5) at Toledo Start (5-4), week 10

Key games in Region 15
1) Newark Licking Valley (6-3) at Pataskala Licking Heights (6-3), week 10
2) Proctorville Fairland (5-4) at Chesapeake (5-4), week 10
3) Warsaw River View (4-5) at Coshocton (1-8), week 10
4) New Lexington (5-4) at Duncan Falls Philo (6-3), week 10
5) Zanesville West Muskingum (0-9) at Woodsfield Monroe Central (1-8), week 10
6) Akron Manchester (7-2) at Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy (6-3), week 10
7) The Plains Athens (8-1) at Nelsonville-York (4-5), week 10
8) McArthur Vinton County (3-6) at Wellston (3-6), week 10
9) Pomeroy Meigs (3-6) at Albany Alexander (4-5), week 10
10) Byesville Meadowbrook (6-3) at Cambridge (3-6), week 10

Key games in Region 16
1) Mount Orab Western Brown (3-6) at Batavia (6-3), week 10
2) Plain City Jonathan Alder (6-3) at Springfield Shawnee (5-4), week 10
3) London (9-0) at Whitehall-Yearling (8-1), week 10
4) Cincinnati Wyoming (9-0) at Cincinnati Indian Hill (8-1), week 10
5) Cincinnati Aiken (6-3) at Cincinnati Taft (7-1), week 10
6) Springfield Kenton Ridge (5-4) at New Carlisle Tecumseh (5-4), week 10
7) Springfield Greenon (5-4) at South Charleston Southeastern Local (3-6), week 10
8) Jackson (6-3) at Chillicothe (7-2), week 10
9) Springfield Northwestern (6-3) at St Paris Graham Local (2-7), week 10
10) Dayton Thurgood Marshall (3-6) at Dayton Ponitz Tech (2-7), week 10

Key games in Region 17
1) Linsly WV (4-3) at Columbiana Crestview (5-3), week 10
2) Navarre Fairless (3-6) at Massillon Tuslaw (5-4), week 10
3) Pepper Pike Orange (6-3) at Beachwood (6-3), week 10
4) Copley (2-7) at Kent Roosevelt (2-7), week 10
5) Akron Manchester (7-2) at Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy (6-3), week 10
6) Bedford (1-8) at Warrensville Heights (3-6), week 10
7) Youngstown Valley Christian School (5-4) at Mantua Crestwood (4-5), week 10
8) Canal Fulton Northwest (5-4) at Loudonville (4-5), week 10
9) Kirtland (9-0) at Wickliffe (8-1), week 10
10) Dalton (3-6) at Rittman (3-6), week 10

Key games in Region 18
1) Pemberville Eastwood (6-3) at Millbury Lake (6-3), week 10
2) Rocky River (6-3) at Elyria Catholic (7-2), week 10
3) Port Clinton (6-3) at Oak Harbor (8-1), week 10
4) Galion (5-4) at Delaware Buckeye Valley (5-4), week 10
5) Haviland Wayne Trace (5-4) at Hicksville (5-4), week 10
6) Caledonia River Valley (3-6) at Richwood North Union (6-3), week 10
7) Bryan (6-3) at Metamora Evergreen (4-5), week 10
8) Carey (6-3) at North Robinson Colonel Crawford (5-4), week 10
9) Liberty Center (9-0) at Hamler Patrick Henry (6-3), week 10
10) Archbold (6-3) at Swanton (3-6), week 10

Key games in Region 19
1) Bellaire (7-2) at Martins Ferry (6-3), week 10
2) Ashville Teays Valley (6-3) at Amanda-Clearcreek (8-1), week 10
3) Ironton (6-3) at Portsmouth (6-3), week 10
4) Byesville Meadowbrook (6-3) at Cambridge (3-6), week 10
5) Gahanna Columbus Academy (5-4) at Columbus Grandview Heights (7-2), week 10
6) East Liverpool Beaver Local (3-6) at Oak Glen WV (5-4), week 10
7) Belmont Union Local (3-6) at Barnesville (4-5), week 10
8) Warsaw River View (4-5) at Coshocton (1-8), week 10
9) The Plains Athens (8-1) at Nelsonville-York (4-5), week 10
10) Proctorville Fairland (5-4) at Chesapeake (5-4), week 10

Key games in Region 20
1) Ironton (6-3) at Portsmouth (6-3), week 10
2) Minford (6-3) at Lucasville Valley (3-6), week 10
3) Cincinnati Miami Valley Christian Academy (7-1) at Cincinnati Hills Christian Academy (6-2), week 10
4) Wheelersburg (8-1) at West Portsmouth Portsmouth West (6-3), week 10
5) McArthur Vinton County (3-6) at Wellston (3-6), week 10
6) Waynesville (6-3) at Middletown Madison (9-0), week 10
7) Williamsburg (3-6) at Batavia Clermont Northeastern (6-3), week 10
8) McDermott Northwest (1-8) at Willow Wood Symmes Valley (4-5), week 10
9) Cleves Taylor (2-7) at Cincinnati Madeira (6-3), week 10
10) Ironton Rock Hill (2-7) at Coal Grove Dawson-Bryant (4-5), week 10

Key games in Region 21
1) Beverly Fort Frye (8-0) at Steubenville Catholic Central (7-2), week 10
2) Sugarcreek Garaway (8-1) at Zoarville Tuscarawas Valley (4-5), week 10
3) Rootstown (9-0) at Mogadore (8-1), week 10
4) Doylestown Chippewa (6-3) at Creston Norwayne (8-1), week 10
5) Warsaw River View (4-5) at Coshocton (1-8), week 10
6) Danville (4-5) at Howard East Knox (7-2), week 10
7) East Palestine (5-4) at Columbiana (5-4), week 10
8) Oberlin Firelands (4-5) at La Grange Keystone (4-5), week 10
9) East Liverpool Beaver Local (3-6) at Oak Glen WV (5-4), week 10
10) Belmont Union Local (3-6) at Barnesville (4-5), week 10

Key games in Region 22
1) Canal Fulton Northwest (5-4) at Loudonville (4-5), week 10
2) Haviland Wayne Trace (5-4) at Hicksville (5-4), week 10
3) Carey (6-3) at North Robinson Colonel Crawford (5-4), week 10
4) Ashland Crestview (4-5) at Plymouth (4-5), week 10
5) Northwood (8-1) at Oregon Cardinal Stritch Catholic (5-4), week 10
6) Gibsonburg (8-1) at Willard (5-4), week 10
7) Findlay Liberty-Benton (4-5) at McComb (8-1), week 10
8) Bucyrus Wynford (5-4) at Bucyrus (3-6), week 10
9) Ada (2-7) at Harrod Allen East (4-5), week 10
10) Elmore Woodmore (0-9) at Bloomdale Elmwood (1-8), week 10

Key games in Region 23
1) Frankfort Adena (7-1) at Bainbridge Paint Valley (9-0), week 10
2) Mechanicsburg (8-1) at Milford Center Fairbanks (6-3), week 10
3) Belpre (6-3) at Waterford (7-2), week 10
4) Worthington Christian (6-3) at Sugar Grove Berne Union (7-2), week 10
5) The Plains Athens (8-1) at Nelsonville-York (4-5), week 10
6) Springfield Greenon (5-4) at South Charleston Southeastern Local (3-6), week 10
7) Beverly Fort Frye (8-0) at Steubenville Catholic Central (7-2), week 10
8) Galion Northmor (9-0) at Marengo Highland (8-1), week 10
9) Gahanna Columbus Academy (5-4) at Columbus Grandview Heights (7-2), week 10
10) Lancaster Fairfield Union (3-6) at Baltimore Liberty Union (1-8), week 10

Key games in Region 24
1) Cincinnati Deer Park (6-3) at Cincinnati Mariemont (5-4), week 10
2) Lewisburg Tri-County North (6-3) at Fort Loramie (8-1), week 10
3) Troy Christian (7-2) at Crestline (4-5), week 10
4) Camden Preble Shawnee (3-6) at Dayton Northridge (4-5), week 10
5) Maria Stein Marion Local (9-0) at Coldwater (7-2), week 10
6) New Paris National Trail (4-5) at Covington (6-3), week 10
7) Hamilton New Miami (5-4) at Miamisburg Dayton Christian (7-2), week 10
8) Lucas (7-2) at Lima Central Catholic (8-0), week 10
9) Mechanicsburg (8-1) at Milford Center Fairbanks (6-3), week 10
10) Dayton Thurgood Marshall (3-6) at Dayton Ponitz Tech (2-7), week 10

Key games in Region 25
1) Southington Chalker (6-3) at Ashtabula St John School (6-3), week 10
2) Cleveland Villa Angela-St Joseph (3-6) at Warren John F Kennedy (4-5), week 10
3) Ashland Crestview (4-5) at Plymouth (4-5), week 10
4) East Canton (6-3) at Lore City Buckeye Trail (5-4), week 10
5) Hanoverton United (7-2) at Lisbon David Anderson (3-6), week 10
6) New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic (4-5) at Strasburg-Franklin (1-8), week 10
7) Dalton (3-6) at Rittman (3-6), week 10
8) Brookfield (2-7) at Warren Champion (2-7), week 10
9) Youngstown Valley Christian School (5-4) at Mantua Crestwood (4-5), week 10
10) Vienna Mathews (1-8) at Newbury (1-8), week 10

Key games in Region 26
1) Leipsic (8-1) at Arlington (7-2), week 10
2) Liberty Center (9-0) at Hamler Patrick Henry (6-3), week 10
3) Haviland Wayne Trace (5-4) at Hicksville (5-4), week 10
4) Findlay Liberty-Benton (4-5) at McComb (8-1), week 10
5) Bascom Hopewell-Loudon (3-6) at Cory-Rawson (3-6), week 10
6) Tiffin Calvert (8-1) at Kansas Lakota (4-5), week 10
7) Northwood (8-1) at Oregon Cardinal Stritch Catholic (5-4), week 10
8) Delta (2-7) at Wauseon (3-6), week 10
9) Norwalk St Paul (8-1) at Monroeville (6-3), week 10
10) Danville (4-5) at Howard East Knox (7-2), week 10

Key games in Region 27
1) Racine Southern (6-3) at Reedsville Eastern (4-5), week 10
2) Zanesville Bishop Rosecrans (5-4) at Lancaster Fisher Catholic (5-3), week 10
3) Caldwell (5-4) at Sarahsville Shenandoah (4-5), week 10
4) Danville (4-5) at Howard East Knox (7-2), week 10
5) Worthington Christian (6-3) at Sugar Grove Berne Union (7-2), week 10
6) Portsmouth Sciotoville Community (3-6) at Portsmouth Notre Dame (2-7), week 10
7) Ravenswood WV (2-6) at , week 10
8) Belpre (6-3) at Waterford (7-2), week 10
9) Zanesville West Muskingum (0-9) at Woodsfield Monroe Central (1-8), week 10
10) Bidwell River Valley (0-9) at Crown City South Gallia (3-6), week 10

Key games in Region 28
1) Hamilton New Miami (5-4) at Miamisburg Dayton Christian (7-2), week 10
2) New Bremen (6-3) at Minster (6-3), week 10
3) De Graff Riverside (6-3) at Sidney Lehman Catholic (6-3), week 10
4) Cincinnati Miami Valley Christian Academy (7-1) at Cincinnati Hills Christian Academy (6-2), week 10
5) Union City Mississinawa Valley (4-5) at Tipp City Bethel (5-4), week 10
6) McGuffey Upper Scioto Valley (2-7) at Dola Hardin Northern (4-5), week 10
7) Bellefontaine Benjamin Logan (2-7) at Urbana (4-5), week 10
8) Bellefontaine (6-3) at Lewistown Indian Lake (3-6), week 10
9) St Bernard-Elmwood Place (2-7) at Lockland (3-6), week 10
10) KIPP Columbus OH (1-4) at Norwood (2-7), week 10